Wiosenne nowości GE Digital (iFIX 6.1, Historian 8.0, Cimplicity 11, Operations Hub 1.6, Dream Report 5.0)
Wiosną nie tylko przyroda budzi się do życia (ostatnio mamy utrudniony kontakt z wiosną, ale wierzymy, że to szybko minie). Producent iFIXa – GE Digial – także wypuścił update`y dla swojego software`u. Nowości jest sporo, dlatego bez zbędnego wstępu zaczynamy!
SCADA/HMI iFIX 6.1
Niedawno ogłaszaliśmy wersję 6.0 PL, a przed nami już 6.1 EN. Najważniejszą nowością jest nowy driver komunikacyjny – klient OPC UA wraz z webowym narzędziem do konfiguracji tego drivera. Po wprowadzeniu w wersji 6.0 opcji iFIX jako serwer OPC UA, ten krok był tylko kwestią czasu. Nowy Proficy iFIX pozwala także na automatyczne logowanie użytkowników zarówno tych pracujących ‘w domenie’, jak również lokalnych z systemu Windows. Uproszczono także konfigurację serwerów Historian, teraz robi się to ‘wspólnie’ dla całego iFIXa (zarówno klienta lokalnego jak i sesji terminalowych oraz przeglądarkowych, czyli Webspace). iFIX 6.1 jest też kompatybilny ze wszystkimi najnowszymi wersjami programów GE Digital a także wspiera nowe systemy operacyjne (Windows IoT Enterprise oraz Windows Server 2019).
Historian 8.0
Wraz z nowym wydaniem systemu Proficy Historian możecie otrzymać wersję Freemium narzędzia Operations Hub (w tym dodatek Excel Add-In dla Operations Hub). Nowa wersja przemysłowej bazy danych GE Digital rozdziela instalatory dla samego software`u oraz narzędzi webowych (Web Trend Client, Web Admin, Rest API). Lepsza i szybsza komunikacja nowego Historiana to także: JAVA API (możliwość podpięcia się do Historiana za pomocą narzędzi JAVA; odczyt i zapis danych), kolektor MQTT („lekki” protokół komunikacyjny wykorzystywany np. w maszynach) oraz wspólny mechanizm UAA dla różnych produktów GE (Historian, Opperations Hub, Plant Appliaction). Dodatkowo dostępne jest narzędzie do sprawdzania wersji kolektorów (przez CA API i SDK).
Cimplicity 11
Przez sporo zmian przeszła druga SCADA w portfolio GE Digital. Większość z nich dotyczy alarmowania (filtrowanie po tekście w polach AlarmID, AlarmMessage, AlarmDescription, nowa kolumna w AlarmViewer – kolumna AlarmDescription, nowe klasy w AlarmViewerAPI, zmiany w klasach struktur AlarmInfo i AMAPEXPORT) oraz CIMEdit (możliwość wyboru typu wprowadzanych danych w polach tekstowych, dodatkowe akcje dostępne podczas konfigurowania procedury CimEdit, dodatkowe opcje tworzenia animacji obiektów w trybie wykonywania, opcja grupowania sygnałów binarnych w liczby całkowite i zmiennoprzecinkowe, opcje formatowania tekstu do liczby całkowitej i zmiennoprzecinkowej, tworzenie wyrażeń złożonych z punktów, elementów klas i zmiennych z Historiana). Dodatkowo w Cimplicity pojawiły się opcje dotyczące skryptów (ich uruchamianie równoległe i w sekwencjach; uruchamianie skryptów EventEditor). Nowa wersja Cimplicity to także wsparcie dla Windows Server 2019 oraz Microsoft Visual Studio 2017. ‘Jedenastka’ przyniosła także aktualizację specyfikacji i narzędzi dla serwerów/klientów UA.
Operations Hub 1.6
Przyznamy, że intensywnie testujemy najnowsze dziecko GE Digital, tak zafiksowaliśmy (zavixowaliśmy?) się na testach wersji 1.5, że pojawiła się już 1.6. zatem po krótce o zmianach, które dotyczą obu wersji. Już wersja 1.5 wprowadziła szereg usprawnień dla wykresów (kreślenie przebiegów dowolnych sygnałów, powstanie grupy Ulubione, możliwość dodawania notatek, obsługa wielu kursorów czasu, dodatkowe statystyki wykresu – Min, Max, Avg, Std Dev, Total, drukowanie wykresów, eksport danych do pliku CSV). Operations Hub pozyskuje dane nie tylko z serwerów Historian, ale także źródeł REST API (od wersji 1.6 także metodami PUT, POST, DELETE). System wzbogacił się także o wparcie dla modelu płaskiej struktury zmiennych. Wersja Operations Hub 1.6 wprowadza moduł Trend Analysis, pobiera dane z konektorów MQTT i chyba najważniejsze… Pobiera dane ze źródeł URL. Naturalnie oprogramowanie współpracuje z najnowszymi systemami Windows Server (2016 i 2019).
Plant Applications 8.0
Zmiany, do których doszło w wersji ósmej oprogramowania klasy MES GE Digital jest na tyle dużo, są też na tyle istotne, że postanowiliśmy je wylistować:
- możliwość instalacji Plant Applications Universal Client używając Docker’a
- nowa właściwość ‘Routeenabled line’ (dzięki niej linia produkcyjna może zostać wykorzystana w ścieżce analizy i aplikacjach dyskretnych)
- nowa aplikacja ‘Order Management’, dzięki której można wykonywać dodatkowe akcje na zadaniach produkcyjnych
- nowa aplikacja ‘Security Management’ do weryfikacji uprawnień użytkowników
- nowa aplikacja ‘Operations’ umożliwiająca dodatkowe akcje na operacjach
- nowe funkcje w aplikacji ‘Non Confirmance Management’
- nowy kontener hostujący aplikację ‘Universal Client’
- współpraca z Operations Hub UAA
- możliwość wyświetlania zmiennych nazw w ‘Universal Client’
- w aplikacji ‘Alarm Notification’ możliwość wyboru 5 głównych Przyczyn i Akcji
- dodatkowe możliwości edycji produktów
- aplikacje zaktualizowane do Angular 6
- możliwość instalacji w środowisku FIPS
- dodatkowe opcje filtrowania w aplikacji ‘Activities’
- nowa aplikacja ‘Work Queue’ umożliwiająca stworzenie i zarządzanie listą operacji nad którymi należy pracować
- nowa aplikacja ‘Property Definition’ umożliwiająca definiowanie niestandardowych wymagań biznesowych
- nowa aplikacja ‘Route Management’ umożliwiająca dodatkowe opcje tworzenia trasy
IGS 7.68
Zmiany dopadły także Industrial Gateway Server. W najnowszej wersji poprawiono błędy oraz wprowadzono dodatkowe elementy cybersecurity. Najważniejszą zmianą jest dodatnie nowego protokołu IEC 60870-5-104 Premium Driver oraz wsparcie dla najnowszego firmware`u ethernetowego firm trzecich (w tym przypadku Allan-Bradley).
Dream Report 5.0
Całkiem niedawno informowaliśmy o nowościach w wersji 4.83 – czas na nową odsłonę software`u służącego do rozszerzonego raportowania. Naturalnie nowa wersja Dream Report dla Proficy jest kompatybilna z najnowszym Windows Server 2019. Wprowadzono jednak szereg interesujących zmian usprawniających działanie oprogramowania i… ułatwiających pracę użytkownikowi. Pojawił się nowy silnik raportowy – Dashboard, gdzie można śledzić zmiany na bieżąco, kalkulator kosztów, czy narzędzie do tworzenia własnych obiektów i raportów. Dzięki wprowadzeniu eksportu raportu do XML można się nimi dzielić ze wszystkimi zainteresowanymi w firmie. Dodano możliwość podpisu elektronicznego w portalu Webowym i wbudowano serwer OPC DA. Nowa wersja obsługuje także sterowniki MQTT i JSON dla połączeń IoT.