Web HMI – wygodne zarządzanie gdziekolwiek jesteś
Web HMI – wygodne zarządzanie gdziekolwiek jesteś
Rozwiązania GE Digital od wielu lat cieszą się opinią prostych w obsłudze, intuicyjnych i bardzo elastycznych. Dotyczy to zarówno oprogramowania SCADA/HMI czy Historiana, ale także klientów webowych. Jeden z nich właśnie przeszedł gruntowny lifting. Powitajmy odmienione Proficy Web HMI 2.0!
Zacznijmy jednak od tego czym jest Web HMI. To po prostu klient webowy, umożliwiający pracę zdalną, bez konieczności odchodzenia od biurka i podchodzenia do panelu operatorskiego. Dzięki temu dostęp do krytycznych ekranów nie jest już tylko ‘własnością’ operatora i mistrza zmiany. Równie dobrze dostęp do nich mogą mieć kierownicy, a także przedstawiciele zarządu i wszyscy inni zainteresowani procesem (co ważne, bez blokowania dostępu do ekranów operatorom na linii). Oprogramowanie odwzorowuje to, co znajduje się na ekranach znanego, najpopularniejszego w Polsce programu z rodziny Proficy: iFIXa czy też Cimplicity.
Co nowego w wersji 2.0?
Skoro jesteśmy już przy odwzorowaniu… Poprzednia wersja Web HMI była w zasadzie webowym klientem iFIXa. Dzięki aktualnej odsłonie oprogramowania możemy także postawić na mobilność w przypadku Cimplicity. Aplikacja jest kompatybilna z Cimplicity 10, iFIX 5.8 oraz 5.9 oraz Historian 5.5, 6.0, a także z najnowszą wersją 7.0. Jest dostępna przez Google Chrome v51 (i wyższe), Safari 9.1 (i wyższe – tylko iPad) a także Internet Explorer 11 (i wyższe). Z programu mogą skorzystać posiadacze Windowsa (od 7 Professional do 10 Pro). Aplikacja działa także na urządzeniach z OS Android (6.0 bądź wyższe) oraz na tabletach firmy Apple (tylko tryb wykonywania).
Wystarczy przeglądarka
Wprowadzając wieloźródłowe dane, poprawiono jednocześnie elementy wizualizacji, dzięki czemu operatorzy (ale także kadra zarządzająca) mogą szybciej reagować na niepokojące zmiany. Nie tylko korzystanie stało się wygodniejsze, ale także wdrożenie czy utrzymanie oprogramowania. Wiele ułatwia technologia HTML5 oraz zcentralizowane zarządzanie – dzięki temu z aplikacji można korzystać wszędzie – praktycznie na każdym urządzeniu. Web HMI korzystając z API pobierze zewnętrzne treści i zakoduje je tak, abyś zobaczył to na ekranie swojego urządzenia. Wystarczy przeglądarka. Oprogramowania nie trzeba instalować. Wszystkie najważniejsze informacje są dostępne… w jednym miejscu – i to w wielu lokalizacjach. Oprogramowanie także znacząco przyśpieszyło – wg producenta aż o 40%.
Deweloperzy Web HMI 2.0 wprowadzili bardzo ważną poprawkę bezpieczeństwa – umożliwi ona tworzenie whitelisty domen, które mogą łączyć się z klientem webowym. Wszystko po to, aby zabezpieczyć dostęp do krytycznych danych. Całość komunikacji do i z web-klienta jest zakodowana (wykorzystując SSL).
Więcej usprawnień
Oprogramowanie wzbogacono także o Edytor Modelu, dzięki któremu możesz modyfikować proces, który odwzorowałeś wcześniej w iFIXie (albo Cimplicity). Edytor pozwala na ustawienie serwerów źródłowych, podgląd struktury i hierarchii ustawionych obiektów. Aplikacja nawigacyjna pozwala zwizualizować strukturę.
Pojawiły się usprawnienia dotyczące Menadżera Konfiguracji HMI Server. Dotyczą one przede wszystkim połączeń z Cimplicity, ale także wprowadzają ułatwienia w połączeniu z Proficy Historian. Ważnym elementem jest też logowanie i śledzenie dla bramki alarmów oraz programu Data Distributor.
Rozwiązania ‘pudełkowe’
Ulepszono także ekrany wykresów. Możesz wybrać aż do 20 zmiennych, aby zaprezentować je na pojedynczym wykresie. Dodatkowo możesz na jednym wykresie wyświetlić zarówno historyczne jak i bieżące dane. Możesz zatrzymać odświeżanie wykresów, pokazując stan za konkretny okres – nie wpłynie to na archiwizację, gdyż dane nadal będą zbierane. Dzięki różnym opcjom zoomu możesz wyświetlić trendy na wykresach bieżących i historycznych. To nie koniec usprawnień! Jedną z ciekawszych nowych funkcji jest kontekstowa, automatycznie generująca się karta alarmów. Tworzenie modelu usprawniło się dzięki edytorowi ‘drag-and-drop’. Nowe Web HMI cechuje więcej rozwiązań ‘pudełkowych’ i defaultowych, które przyśpieszają proces implementacji w firmie. Wersja 2.0 pożegnała też na dobre kilka znanych bugów.
Web HMI 2.2
Web HMI w wersji 2.0 było dostępne pod koniec pierwszej połowy tego roku. Producent jednak cały czas tworzy łatki i usprawnienia dla swojego flagowego klienta webowego, zwiększając płynność działania oraz poprawiając standard pracy użytkownikom. Aktualnie dostępna jest już wersja 2.2, wraz z nią (oraz wcześniejszą wersja 2.1) wprowadzono m.in. usprawnienia w tworzeniu modelu, zwiększono przejrzystość ekranu alarmów. Pojawiła się także możliwość logowania w oparciu o mechanizmy Active Directory.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!