Szkolenia dla automatyków – jak je wybierać?
1. Potrzeba szkoleniowa – od tego wszystko się zaczyna.
Nie oszukujmy się, nikt nie zaczyna uczyć się nowogreckiego, żeby milczeć w trakcie wywczasu na Rodosie. Szkolenie pojawia się jako odpowiedź na konkretną potrzebę. Jesteś integratorem systemów IT i automatyki i zamierzasz realizować nowy projekt oparty o rozwiązanie, które wypadałoby sobie przypomnieć, albo nauczyć ‘młodą kadrę’? A może korzystasz już z jakiegoś systemu w zakładzie i próbujesz go obsługiwać, jednak nie do końca wiesz ‘czy dobrze robisz’, albo boisz się ‘ czy nie namieszasz’? To najpopularniejsze ‘potrzeby szkoleniowe’. Jeśli takowe ‘zlokalizowałeś’ w swojej firmie, to… Czytaj dalej i dowiedz się, jak wybierać szkolenia dla automatyków!
2. Forma szkoleniowa
Istnieje wiele różnych form szkoleniowych. Wszystko zależy od Twoich preferencji i potrzeb. Możesz wybrać szkolenie w grupie otwartej – gdzie poruszana jest tematyka ogólna, którą możesz podejrzeć np. tutaj. Programy takich szkoleń oparte są o doświadczenia szkoleniowców, popularność zgłoszeń technicznych, a przede wszystkim zalecenia producenta. Zaletą takiego szkolenia jest niska cena oraz stosunkowo duża dostępność.
Możesz zdecydować się na szkolenie dedykowane – wtedy program ustalany jest wraz z Tobą, pod Twoje preferencje oraz umiejętności. Wraz ze szkoleniowcem oraz specjalistą ds. szkoleń tworzysz program, wybierając takie zagadnienia, które są dla Ciebie bardziej interesujące, albo po prostu masz w nich większe braki i to te wolisz przećwiczyć kilka razy.
Co więcej, doświadczone firmy zajmujące się szkoleniami dla automatyków prowadzą takie szkolenia na żywo w swoich centrach szkoleniowych, u Ciebie – w Twoim zakładzie lub online. Każda z tych form wymaga rozważenia, jak zwykle – ma swoje plusy i minusy. Nie zawsze mieszkasz blisko ośrodka szkoleniowego – wiec szkolenie może wiązać się z kosztami noclegu, z drugiej strony: pracownicy odrywają się od codziennych obowiązków i mogą skupić się w pełni na tematyce szkolenia. Szkolenie onsite – twoi pracownicy mogą czuć się rozproszeni przez codzienną pracę, ale nie ponosisz kosztów delegacji.
Opcja online jest bardzo dobrym wyjściem w trudnych czasach pandemii - bez wychodzenia z domu Twoi pracownicy mogą odbyć pełne szkolenie (dedykowane lub w grupie otwartej). Jego zaletą jest nieco niższa cena, a przede wszystkim – nie musisz zwlekać ze szkoleniem pracowników do czasu ‘poprawienia się sytuacji’
Pamiętaj, że szkolenie to także może być świetna okazja do wyjazdu firmowego czy integracyjnego. Doświadczone firmy szkoleniowe zaproponują Ci także taką formę: rano szkolenie a wieczorem rajd samochodowy albo uroczysta kolacja.
3. Autoryzacja
To jasne jak słońce, że jeśli boli Cię ząb, idziesz do dentysty, a z problemami z silnikiem w samochodzie próbujesz dopchnąć swoje auto do mechanika. Tylko jakiego? Szukasz pierwszego lepszego w internecie czy starasz się wybrać autoryzowanego mechanika dla Twojego wozu? Załóżmy, że masz Volvo. Wieziesz swój samochód do majstra, który ogrania głównie Fiaty? Starasz się dbać o swój wózek i nie popełniasz takich błędów. Z tego samego powodu (wszak dbasz o swój stan wiedzy) powinieneś powierzyć szkolenie, takiej firmie, która sprzęt lub oprogramowanie zna na wylot. Jeśli wybierasz szkolenie z zakresu oprogramowania typu SCADA – wybierz dystrybutora, autoryzowanego resellera, który posiada odpowiednią wiedzę i wykwalifikowanych, doświadczonych szkoleniowców.
4. Dostępność – język, grupa, wersja sprzętu i software`u
Jakość nauczania i Twój komfort w trakcie szkolenia jest dla szkoleniowca najważniejszy. Z tego samego powodu firmy szkoleniowe starają się nie przekraczać limitu 6 osób w sali szkoleniowej. Przyczyna jest dość prosta – pamiętasz lekcje angielskiego w szkole? Brała w nich udział cała klasa (a w lepszym wypadku połowa), a prowadzącemu ciężko skupić się na każdym uczestniku lekcji. Im mniej uczestników tym więcej uwagi otrzymujesz Ty (lub twój pracownik), a także… mniej krępujesz się poprosić o ponowne wytłumaczenie.
Istotną kwestia jest też to czego będziesz się uczyć. Posłużmy się inną metaforą. Kupujesz nowy ekspres do kawy. W teorii znasz mechanizm działania, jednak do pierwszego rozruchu potrzebujesz instrukcji obsługi. Nie byłbyś zadowolony, gdyby okazało się, że w ramach niższej ceny nie dostajesz instrukcji, albo instrukcję do innego, starszego modelu. Wróćmy do porównania motoryzacyjnego – nie chciałbyś, żeby ktoś wraz z samochodem wcisnął Ci łyse opony-zimówki (ze starego samochodu). Płacisz – wymagasz. Korzystaj zawsze z najnowszych wersji szkoleń – bo taką też wersję oprogramowania kupujesz.
Oczywiście masz także prawo wybrać wersję językową szkolenia – jeśli Twoja firma posiada kilku-kilkunastu pracowników obcojęzycznych, nie wykreślaj ich z listy szkoleń. Wybierz tę firmę, która przeszkoli grupę mieszaną – polsko-angielską.
5. Warunki cenowe
Zgodzimy się, że jest to istotny aspekt wyboru szkolenia (dla nas także). Cena, którą otrzymujesz jest najczęściej wypadkową wszystkich powyższych punktów, jest zależna od miejsca, atrakcji, cateringu, formy, przygotowania materiałów i wersji software`u (sprzętu), języka wykładowego. Pamiętaj, że zawsze warto negocjować!
Czy udało Ci się wybrać odpowiednie szkolenie dla automatyków?