Relacja z V Konferencji Użytkowników GE Digital
V Konferencja Użytkowników GE Digital: W DRODZE DO PRZEMYSŁU 4.0
z wizytą referencyjną w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu
26-27.10.2017, Hotel Zimnik Luksus Natury **** (Lipowa, k. Żywca, woj. śląskie)
W dniach 26-27 października, w malowniczej dolinie Zimnika (Beskid Śląski), odbyła się V Jubileuszowa Konferencja Użytkowników GE Digital. Organizowane przez VIX Automation corocznie spotkanie, w ciągu pięciu edycji zgromadziło niemal 300 uczestników. Program tegorocznej konferencji skupiał się zagadnieniach, wskazanych przez uczestników poprzedniej edycji, jako najistotniejsze do wdrożenia koncepcji Przemysłu 4.0 w życie (m.in., mobilność, raportowanie produkcji, cyberbezpieczeństwo, nowoczesny system MES).
Prezes firmy VIX Automation, Mariusz Benna, oficjalnie rozpoczął nasze spotkanie prezentacją, w której przekonywał, że mimo mogących się pojawiać wątpliwości, warto iść do przodu w kierunku Przemysłu 4.0. Przypomnieliśmy sobie też pokrótce poprzednie edycje konferencji.
W kolejnych prelekcjach przedstawiciele VIX Automation zachęcali uczestników do ciągłego samorozwoju i dokształcania się, jako że najważniejszym “elementem” Przemysłu 4.0 jest człowiek. Przedstawiono też korzyści z przeprowadzenia audytów technologicznych oraz modernizacji systemów SCADA w branży wod-kan.
To, co odróżnia naszą konferencję od innych podobnych wydarzeń, to fakt, że oddajemy głos także samym użytkownikom, dzięki czemu słuchacze mogą poznać autentyczne historie i efekty wdrożeń oprogramowania, przedstawione z perspektywy praktyków.
Wśród gościnnych prelegentów wymienić należy przedstawicieli m. in. firm:
- Guardian Częstochowa – zobaczyliśmy, jak przy pomocy SCADA iFIX steruje się procesem produkcji szkła powlekanego,
- Avon Operations Polska – usłyszeliśmy, jak system oparty na oprogramowaniu iFIX, Webspace, Historian oraz Plant Applications wspiera efektywne zarządzanie mediami w procesie produkcji kosmetyków,
- Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek – poznaliśmy historię rozbudowy systemu MES, wspomagającego produkcję serów,
- GE Power Controls – zobaczyliśmy, jak przebiegała cyfryzacja procesów produkcyjnych z zastosowaniem m.in. systemu MES, opartego na oprogramowaniu Proficy Cimplicity i Proficy Webspace oraz systemu monitorowania wskaźnika OEE (Proficy Historian, Proficy Plant Applications),
- Perła – Browary Lubelskie – usłyszeliśmy, jak systemy GE Digital wspierają browar w drodze do Smart Factory,
- Arcyksiążecy Browar w Żywcu – prezentacja, będąca wstępem do wizyty referencyjnej, przybliżyła nam system wspierający realizacje produkcji, wykorzystujący m. in. oprogramowanie Proficy SCADA iFIX, Proficy Historian, Proficy Plant Applilcations, czy Proficy Historian Analysis.
Podczas konferencji zaprezentowana została także najnowsza wersja oprogramowania do wizualizacji i sterowania produkcją – HMI/SCADA iFIX 5.9 oraz pierwsze efekty pracy naszego zespołu na platformie Predix.
Inspirujący wykład Jana Pawła Tomaszewskiego z firmy Idź Do Przodu zapewnił słuchaczom potężną dawkę energii i motywacji do zrobienia kroku w kierunku zmiany.
Integralnym elementem konferencji była zorganizowana drugiego dnia wizyta referencyjna w należącym do Grupy Żywiec, Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu – jednym z najnowocześniejszych browarów w Polsce i Europie. Zdolności produkcyjne browaru wynoszą 5 milionów hektolitrów piwa rocznie. Jego sztandarowe piwo Żywiec Jasne Pełne produkowane jest nieprzerwanie od momentu powstania Browaru w tym samym miejscu i należy do grona najwyżej cenionych marek piwa wytwarzanych w kraju, to także najbardziej znane polskie piwo za granicą, obecne w ponad 30 krajach. Poza wizytą w niezwykłym muzeum i podróżą wehikułem czasu, odwiedziliśmy też wydziały produkcyjne Browaru: warzelnię, filtrację i rozlewnie.
Spotkanie objęły Patronatem Medialnym takie wydawnictwa i portale branżowe jak: AutomatykaB2B, Automatyka Podzespoły Aplikacje, AutomatykaOnline.pl, Miesięcznik Branżowy Automatyka, Służby Utrzymania Ruchu.
Duże zainteresowanie Konferencją, jej tematyką i Czwarta Rewolucją Przemysłową, świadczą o tym, że polskie przedsiębiorstwa i zakłady produkcyjne mają świadomość, że zmiany są nieuniknione, a ten, kto się nie rozwija, zostaje w tyle. Jednocześnie nie zapominajmy, że rewolucja jest dla ludzi, a nie ludzie dla rewolucji!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz prelegentom i życzymy powodzenia w pokonywaniu drogi do Przemysłu 4.0!