Przemysł 2021 – jaki będzie dla nas przyszły rok?

Predykcja na kolejny rok nie może obyć się bez spojrzenia na mijający rok – 2020. Wszyscy chyba zostawiamy go za sobą bez żalu i ciepłych wspomnień, a z nadzieją patrzymy na kolejny, chcąc wiedzieć jaki będzie przemysł 2021.  

Niechętnie spójrzmy za siebie (na 2020)

Firma Deloitte przygotowała niedawno analizę dla rynku amerykańskiego. Potwierdza ona spowolnienie rynku przemysłowego. I to dokładnie w roku, w którym rynek miał odzyskać równowagę i wzrosty, które osiągał przed kryzysem gospodarczym z 2008. Stało się jednak inaczej – COVID 19 spowodował znaczne spowolnienie i choć sytuacja powoli wraca do "normy" (ciągle pisanej w cudzysłowie) już wiadomo, że ożywienie zajmie dużo więcej czasu niż zakładaliśmy. Deloitte opierając się na Oksfordzkim Modelu Ekonomicznym przewiduje spadek wzrostu PKB w przemyśle. Za rok 2020 przewidywany jest spadek o 3,7%, zaś kolejny rok ma przynieść spadek o 5,4%. Stany Zjednoczone odnotowały w czasie pierwszego lockdownu ponad szesnastoprocentowy spadek produkcji oraz ponad dwudziestoprocentowy spadek zamówień. Obecne indeksy (dane za wrzesień) nadal utrzymują się poniżej poziomów z 2019 roku, a całkowite wykorzystanie mocy przemysłowych spadło do 64%, powoli podnosząc się do 71%, jednak nadal będąc w tyle za średnią za poprzedni rok (77%). Te dane nie napawają radością i optymizmem. To oczywiście dane dla rynku amerykańskiego. Polski, czy szerzej, europejski rynek scharakteryzował Eurostat, większość krajów Unii Europejskiej zanotowała olbrzymi spadek dla produkcji przemysłowej w kwietniu 2020 (z wyjątkiem Irlandii, która po marcowym wzroście największy spadek przeżyła w maju, a później kolejny we wrześniu). Większość krajów UE powoli odbudowuje swój potencjał produkcyjny, słupki zaczynają powoli „wychodzić z minusa”, jednak przemysł zalicza spadek o 5,8% względem ubiegłego roku (średnia unijna).  

Zielona wyspa

Nie chodzi tu o Irlandię – ta za ubiegły rok zaliczyła największy spadek, aż o ponad 14% względem 2019. Tą zieloną wyspą jest Polska. Produkcja przemysłowa w naszym kraju we wrześniu 2020 wzrosła o 3,3% względem ubiegłego roku. Na drugim miejscu była Portugalia z wynikiem 2,5% na plusie, warto jednak pamiętać, że jest to kraj o dużo mniejszym udziale przemysłu w PKB. Dobrze poradziły sobie także Słowacja, Węgry, Litwa i Chorwacja, notując co prawda wyniki ujemne,  jednak na poziomie do -2%. Wszystkie te kraje jednak posiadają nieduży w porównaniu z polskim rynek przemysłowy. Na dole tabeli znajduje się wspomniana Irlandia, ale także Niemcy, Francja, Holandia – czyli przemysłowy motor Unii Europejskiej. Czyli nie poradziliśmy sobie tak źle! Szybko odbiliśmy się po kwietniowym spadku o 43% (względem kwietnia 2019). Nie do końca. Wrzesień był ostatnim miesiącem "corona-wakacji", gdzie ilość zachorowań była niska, a sytuacja wydawała się powoli normalizować. Od października wirus (zgodnie z przewidywaniami) zaczął ponownie zbierać swoje żniwo. Wiązało się to kolejnymi obostrzeniami, dużą ilością zachorowań i zgonów, wprowadzaniu drugiego lockdownu w wielu krajach. Zatem wzrosty notowane od maja do września… mogły znów "podążyć drogą równi pochyłej", wyniki Eurostatu pokażą to dopiero wiosną.

Mamy nadzieję, że ta niestabilność nie odbije się mocno na polskim przemyśle i znów wyjdziemy z tego zastoju obronną ręką.

Siąść i płakać? Czy walczyć?

Absolutnie walczyć! 2020 rok udowodnił także jak duże znaczenie miało dla branży przemysłowej zaawansowane zarządzanie procesami biznesowymi, a co za tym idzie industrialnymi. Postępowała automatyzacja procesów, w tym udział technologii mobilnych. Odczuliśmy to jako dystrybutor rozwiązania Proficy Webspace – desktopowego i mobilnego klienta dla aplikacji SCADA rodziny Proficy: iFIX oraz Cimplicity. Wiele firm poświęciło okres pandemii na tworzenie poduszki finansowej (co jest zrozumiałe), przygotowując się na "niepewne czasy". Spora część przedsiębiorstw jednak postawiła na wewnętrzne analizy i audyty. Ich wyniki były dla wielu zakładów produkcyjnych początkiem akcji "sprzątania" – poprawiania i modernizowania aktualnie działających systemów, inwestycji w wirtualizację, dostępy zdalne. Warto dodać, że przy audytach warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia firm trzecich, które przyjrzą się procesom biznesowym "świeżym okiem". Jak przygotować się do audytu? O tym pisaliśmy tutaj.

Co przyniesie 2021

Odbudowanie realizowanego wolumenu zamówień z 2019 potrwa latami, jak twierdzą nasi partnerzy biznesowi – jak można przyspieszyć ten proces? Co można zrobić, aby odrobić straty, które przyniósł 2020?

  • Postaw na zaawansowane narzędzie analityczne. Zacznij od poprawnie zliczanego wskaźnika OEE – zweryfikuje to pracę i efektywność Twojego zakładu. Najlepiej oczywiście, jeśli będzie on liczony automatycznie na podstawie danych, skrupulatnie zbieranych przez systemy bazodanowe.
  • Postaw na narzędzia mobilne i desktopowe. W trakcie 2020 praca w systemie Home Office stała się normą dla większości pracowników biurowych. Część z nich jednak nie miała dostępu do systemów wizualizacyjnych. Czasem nawet w ramach jednego zakładu pracownik (np. główny technolog) musiał schodzić do hali produkcyjnej – podczas gdy spokojnie mógłby sczytać dane nie wychodząc ze swojego pokoju. Wiele firm już w 2020 postawiło na taką możliwość. Wiemy już teraz, że ten trend utrzyma się w kolejnym roku – sugerują to nie tylko zaplanowane projekty, ale także zapytania jakie do nas spływają w ciągu ostatnich paru miesięcy. W dodatku… GE Digital proponuje swoje rozwiązanie Proficy Webspace na 3 miesiące za darmo – warto skorzystać i przetestować bezpieczny mobilny dostęp do danych firmowych.

Szukaj oszczędności w... inwestycjach!

Rok 2020 był w dużym stopniu rokiem "braków kadrowych", czy to spowodowanych kwarantanną, czy też próbą utrzymania produkcji przy mniejszym obłożeniu ludzkim i rozłożeniu na zmiany. Powinieneś zadbać o  odpowiedni monitoring produkcji czy dostępności maszyn, a także raportowanie wydajności pracy parku maszynowego. Posiadanie tej wiedzy pozwoli Ci przejść (prawie) suchą stopą przez kolejny, niepewny rok.

W ramach szukania oszczędności warto przyjrzeć się zużyciu mediów w firmie. Koniecznie sprawdź taryfy, staraj się nie przekraczać deklarowanych zużyć. Zweryfikuj, które maszyny pracują, nie generując ruchu produkcyjnego. Przyjrzyj się zużyciu wody i  gazu (w tym gazów przemysłowych – konieczne są dokładne pomiary). Jak np. tutaj.

Warto także zainteresować się predykcją zdarzeń – na podstawie danych historycznych, przy użyciu odpowiednich narzędzi wygenerujesz alarmy, gdy przekroczone zostaną poziomy drgań, temperatury, ciśnienia. Co ważne – stosując zaawansowaną analitykę danych historycznych możesz przewidzieć amortyzację swoich maszyn, a także zużycie ich kluczowych elementów. Pozwoli Ci to zabudżetować środki na potencjalne awarie i przestoje.

Trendy

Mobility, dostępy zdalne i postępująca wirtualizacja – tego trendu nie zawróci żadna pandemia, a co więcej jest w stanie nawet przyśpieszyć procesy digitalizacji przemysłu.

Cyfrowy Bliźniak – Wielu światowych liderów przemysłowych tworzy tego typu symulacje od kilku lat w oparciu o rzetelnie zbierane dane. Im więcej danych zbierzesz – tym wierniejszą symulację procesu otrzymasz. Dzięki tego typu  rozwiązaniom (np. Proficy CSense) możesz ustrzec się popełniania błędów inwestycyjnych oraz wykryć przyszłe tendencje. Rozwiązania tego typu nie byłyby w stanie się rozwinąć bez…

Chmury obliczeniowej – outsourcowanie przestrzeni obliczeniowej redukuje koszty spowodowane przez ewentualne awarie. Naturalnie możesz korzystać ze swoich własnych przestrzeni i kopii zapasowych, jednak czy przechowywanie backupu w jednej lokalizacji (tej samej, w której znajduje się przedsiębiorstwo) jest bezpieczne? Dobre Data Centers oferują kilka lokalizacji przechowywania danych oraz co ważniejsze bardzo szybkie przywracanie danych w razie potrzeby. Chmura obliczeniowa radykalnie zmniejsza wydatki na utrzymanie własnej infrastruktury IT oraz jej modernizacji.

Internet rzeczy – zarządzanie maszynami poprzez aplikację? To dzieje się nie tylko w naszych domach (oczyszczacze powietrza, żarówki czy lodówki z appką, którą możemy sterować przedmiotem), ale także w przemyśle. Prócz zdalnego sterowania otrzymujemy mnóstwo sygnałów i dodatkowych danych, które możemy wykorzystywać do analizy procesów.

Druk 3D – Trend, który utrzymuje się od kilku lat. Tegoroczna pandemia i częściowe zerwanie łańcucha dostaw (albo znaczne jego wydłużenie) pokazało możliwości przemysłowego druku 3D. Wiele firm decydowało się na tworzenie części zamiennych dla swoich maszyn właśnie w ten sposób, skracając łańcuch dostaw do minimum.

Rozszerzona rzeczywistość – dostępność ekspertów i suportu technicznego on-site w 2020 była mocno ograniczona. W licznych przypadkach pomagała raczkująca technologia przemysłowej AR. Pracownicy wsparcia technicznego wykonywali zaawansowane prace konserwatorskie z wykorzystaniem "rąk" pracowników będących w firmie, doskonale widząc co dzieje się po stronie np. zepsutej maszyny, serwera czy linii.

2021 będzie lepszy?

Miejmy nadzieję, że tak. Będzie to na pewno jedno z najciekawszych lat pod względem technologii i jej wykorzystania w praktyce. Finansowo będzie to na pewno okres bardzo ostrożny, ze względu na powoli rosnące wykorzystanie mocy przerobowych oraz powolne pobudzanie łańcucha dostaw. Analitycy przemysłowi są bardzo ostrożni w swoich predykcjach, jednak zgodnie przyznają, że powstrzymanie światowej pandemii COVID-19 bardzo ożywi rynek przemysłowy, jak i całą gospodarkę światową.

 

 

źródła:

https://www.spglobal.com/ratings/en/research/pdf-articles/201210-industry-top-trends-2021-emea-utilities-100047934
https://www.spglobal.com/_assets/documents/ratings/research/100047934.pdf
https://www.mailguard.com.au/blog/business-tech-trends-in-2020/
https://www.ibisworld.com/industry-trends/
https://www.pwc.com/gx/en/ceo-survey/2020/trends/industrial-manufacturing-trends-2020.pdf
https://www2.deloitte.com/us/en/pages/energy-and-resources/articles/manufacturing-industry-outlook.html
https://www.ibisworld.com/united-states/industry-trends/fastest-growing-industries/
https://ec.europa.eu/jrc/en/predict/ict-sector-analysis-2020/2020-key-facts-report
https://www.eitfood.eu/projects/food-foresight
https://300gospodarka.pl/news/eurostat-produkcja-przemyslowa-w-polsce-wzrosla-we-wrzesniu-najmocniej-w-calej-ue

 

Zobacz również inne artykuły

Potwierdzam zapoznanie z polityką prywatności