Analiza OEE dla optymalizacji działalności przedsiębiorstwa
W przedsiębiorstwach przemysłowych/zakładach produkcyjnych problematyka optymalizacji procesów jest jedną z kluczowych dla poprawy efektywności i minimalizacji kosztów działania firmy. Nauka o zarządzaniu dostarcza wiele narzędzi do optymalizacji działań – na czele z całą grupą narzędzi lean management. Nowoczesne narzędzia w tym zakresie bazują na rozwiązaniach technologicznych i informatycznych, które są wdrażane w coraz większym zakresie. Sztandarowym przykładem tego rodzaju technologii jest automatyczna analiza OEE.
Na czym polega analiza OEE?
OEE (Overall Equipment Effectiveness) to wskaźnik określający tzw. całkowitą efektywność wyposażenia. Chodzi w szczególności o efektywność wykorzystania głównych maszyn i urządzeń stosowanych w zakładzie produkcyjnym. W tradycyjnym wydaniu analiza OEE wykonywana jest w sposób pracochłonny, z duża liczbą obserwacji funkcjonowania poszczególnych elementów parku maszynowego. Pozwala to poznać powody przestojów, analizować czas pracy maszyn oraz ewentualne wady wyposażenia. Ponadto niezbędnym elementem jest tzw. feedback tj. raportowanie kluczowych parametrów parku maszynowego. Nowoczesna automatyczna analiza OEE pozwala na znaczne uproszczenie i optymalizację tego procesu.
Wdrożenie automatycznej analizy OEE
Zastosowanie nowoczesnego oprogramowania z oferty takich firm jak np. VIX Automation pozwala w sposób kompleksowy i w dużej mierze bezbłędny wykonać analizę OEE. Schemat implementacji tego rodzaju systemu jest w standardzie następujący:
- wykonanie audytu i tworzenie koncepcji celem wypracowania najlepszego rozwiązania z zakresu OEE;
- przygotowanie parku maszynowego (w tym linii produkcyjnej) do pomiaru OEE;
- wykonanie pomiarów oraz zbieranie informacji w ramach baz danych;
- budowa drzew przestojów i rekomendacja działań oraz wdrażania najlepszych praktyk;
- analiza i interpretacja otrzymanych wyników.
Najważniejsze funkcjonalności systemów OEE
Z punktu widzenia dokładnej analizy procesów produkcyjnych niezbędne jest zastosowanie kalkulacji pełnego wskaźnika OEE wyznaczanego w różnych kontekstach, takich jak: zmiana, tydzień, miesiąc, produkt, zlecenie. Najlepsze systemy pozwalają m.in. wyznaczyć poziom wskaźnika OEE bieżącego i kumulatywnego, analizować i kategoryzować przestoje itp. W ostatecznym raportowaniu ważne jest, aby system dokładnie przestawił poszczególne elementy wskaźnika: dostępność (availability), wydajność (performance) oraz jakość (quality). Systemy informatyczne VIX Automation pozwalają także bardzo dobrze wizualizować poszczególne elementy wskaźnika OEE.