Big Data w przemyśle
W POSZUKIWANIU ROZWIĄZAŃ DLA DANYCH PRZEMYSŁOWYCH:
Na szczęście firmy takie jak Google, Facebook, czy GE stale opracowują nowe sposoby obsługi i przechowywania dużych wolumenów danych. Wymusza to na nich rosnące zapotrzebowanie rynku, wzrost liczby użytkowników i nieustanna chęć budowania przewagi nad konkurencją. Dla przykładu projekt zwany Hadoop korzysta ze standardowego sprzętu, ale doskonale dysponuje dużymi ilościami danych nawet przy użyciu tradycyjnych, niskobudżetowych komputerów pracujących w rozproszeniu. Po rozdzieleniu danych przychodzi czas na ich ulokowanie i przetworzenie. Tutaj z pomocą przychodzi platforma MapReduce umożliwiająca równoległe przetwarzanie zbiorów danych na niezależnych komputerach.
Technologia Hadoop wydaje się być bardzo obiecująca i przyszłościowa, biorąc pod uwagę gwałtowny rozwój „big data”, jednak dla większości przedsiębiorstw zaglądających do swego portfela, pozostaje niedostępna. Nie zmienia to faktu, że liczba danych w przedsiębiorstwach rośnie, tak samo jak potrzeby firm. Dla przykładu manager produkcji, chciałby zrozumieć wpływ temperatury na jakość produktu schodzącego z linii produkcyjnej, bądź kierownik elektrowni, chciałby przeanalizować ostatnie pięć lat, by zbadać wahania i anomalia powodu-jące przestoje, w celu przewidzenia ich w przyszłości. Do takiego poziomu analizy, zdecydowanie potrzebne są precyzyjne i rozbudowane narzędzia zwane powszechnie zaawansowanymi archiwizatorami danych (np. Proficy Historian).
PRZEWAGA ZAAWANSOWANYCH ARCHIWIZATORÓW DANYCH:
Przykładowo, patrząc na wykres temperatury w czasie, z punktu widzenia operatora nie interesuje nas stała wartość na samym początku. Archiwizator nie będzie rejestrował wartości stałych, lecz będzie próbował je skompresować, by zmniejszyć ilość zajmowanego przez nie miejsca na dysku. To, co może okazać się przydatnym, to nagły skok wartości temperatury o kilka stopni. Ten moment to w pełni rejestrowana porcja danych. Badania wykazują, że „historiany” potrafią zredukować potrzebną dla próbki ilość miejsca dyskowego o 85%, w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań bazodanowych. Przechowują dane z przebiegów czasowych o wiele bardziej wydajnie, niż zwykłe metody rejestrowania. Pozwala to zaoszczędzić znacząco powierzchnię dyskową, przy pełnym zachowaniu istotnych informacji.
TWOJA PRZEWAGA NAD KONKURENCJĄ
Zrozumienie znaczenia „big data” w przedsiębiorstwie, to klucz do rozwoju firmy i kamień węgielny do budowy przewagi nad konkurencją. Podczas gdy wolumeny danych będą stale rosnąć, przedsiębiorstwa będą kolejno zdawały sobie sprawę, że muszą wykorzystać potencjał zaawansowanych archiwizatorów danych i zabezpieczyć w ten sposób stały wzrost firmy. Przedsiębiorcy myślący przyszłościowo już wykorzystują wiedzę na temat tych zależności i pomimo stałego przyrostu ilości danych, powiększają swoją przewagę.
Zapoznaj się z Referencjami z wdrożeń oprogramowania Historian i zobacz, jak zakłady z różnych branż w Polsce rozwiązały kwestie archiwizacji danych produkcyjnych.