3D Center i VIX Automation: Drukiem 3D w COVID-19
W tak trudnych chwilach każda pomoc jest na wagę złota. Celebryci, milionerzy, postaci mediów i businessu, korporacje międzynarodowe starają się pomóc, przekazując środki na walkę w wirusem SARS-CoV-2 lub udostępniając środki prewencyjne. Od kilku dni producent produktów Proficy, GE Digital, za pośrednictwem VIX Automation przekazuje oprogramowanie do zdalnego dostępu do systemów SCADA/HMI iFIX oraz Cimplicity. Jego wykorzystanie zapewnia dostęp do kluczowych systemów produkcyjnych z domu, zmniejszając liczbę osób znajdujących się fizycznie w przedsiębiorstwie.
Druk 3D staje także na wysokości zadania
Włoski startup z północnych Włoch w odpowiedzi na dramatyczną informację przekazaną przez dyrektora szpitala z miejscowości Brescia zakasał rękawy i postanowił pomóc. Respiratory w szpitalu potrzebowały nowych zaworów, aby móc utrzymać pacjentów przy życiu. Producent nie był w stanie ich wyprodukować, a także przesłać odpowiednio szybko. Włoscy inżynierowie opracowali modele 3D i wydrukowali odpowiednie części zamienne. Części te są kluczowe w ratowaniu życia osób chorych na zapalenie płuc i konieczna jest ich wymiana dla każdego pacjenta. Zawory Venturiego łączą się z maską twarzową pacjenta, dostarczając tlen w stałym stężeniu. Sam proces tworzenia i druku zajął 3 godziny. Pracownicy szpitala potwierdzili udaną implementację części. Zaletą był tutaj niski koszt produkcji (około 1 euro) oraz dokładność odwzorowania oryginalnej części.
Respirator z drukarki
W Hiszpanii także trwa nierówna walka z koronawirusem. Już na początku marca powstała grupa w mediach społecznościowych zrzeszająca drukujących w 3D, którzy sprzymierzyli się w celu drukowania niezbędnych elementów medycznych. Oczywiście zgodni są, że najbardziej specjalistycznych wentylatorów nie są w stanie wydrukować, jednak prostsze, mechaniczne – jak najbardziej, przynajmniej mniejszymi ‘domowymi’ drukarkami.
Wczoraj nastąpił przełom – w Barcelonie powstał pierwszy wydrukowany metodą 3D respirator. Jak podaje elperiodico.com już od 23.03 zacznie się wydruk respiratorów na szeroką skalę, a końcem tygodnia pierwsze sztuki trafią do najbardziej potrzebujących szpitali. Projekt powstał w centrum Leitat dzięki współpracy firm Navantia, Airbus oraz HP Inc., twórcy metody Multi Jet Fusion. Już w przyszłym tygodniu możliwe będzie tworzenie od 50 do 100 jednostek dziennie!
Według włoskich i hiszpańskich szpitali najważniejsze są trakcie pandemii są wymienne elementy respiratorów, w tym zawory Venturiego, ale także zwykłe elementy do wymazów z jamy nosowo-gardłowej. W wielu krajach (także w Polsce) brakuje gogli czy przyłbic lekarskich, czyli środków ochrony osobistej.
VIX Automation i 3D Center pomagają!
VIX Automation wraz ze swoim partnerem technologicznym 3DCenter z Wrocławia także bierze udział w tworzeniu pomocy dla personelu medycznego. Jesteśmy w kontakcie z kilkoma szpitalami oraz stowarzyszeniem Rezydentów OZZL. Jeszcze w tym tygodniu zaczynamy pierwsze testy przyłbic lekarskich (pasków mocujących). Jesteśmy gotowi też podjąć inne wyzwania! Decyzję podjęliśmy spontanicznie i dynamicznie, wystarczyły 3 telefony i wzięliśmy się do działania – mówi Piotr Kondrak, specjalista ds. marketingu VIX Automation – W tej sytuacji chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, a my dysponujemy technologią, która może pomóc i jest w obecnej sytuacji bardziej użyteczna i szybsza niż standardowe metody. Nie było się nad czym zastanawiać. Decyzje zarządów obu firm zostały powzięte w ciągu paru sekund. Jestem dumny, że pracuje w firmie, która wiedząc, że może pomóc, po prostu to robi. – kontynuuje.
Plusem zastosowania technologii 3D jest: dokładność, prostota, niski koszt produkcji. W przypadku druku MultiJet Fusion działamy już od jednej sztuki, produkty końcowe cechują się doskonałą gęstością i porowatością. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane medycznie.
Źródła: Forbs.com, elperiodico.com